W wigilijnym menu nie może zabraknąć potraw z makiem. Ten wigilijny zwyczaj związany jest z symboliką maku. Jaka jest jego symbolika? Tradycja głosi, że mak przyniesie domostwu dostatek. Według wierzeń ludowych brak maku w wigilijnych potrawach mógł ściągnąć na domowników nieszczęścia. Symbolika maku jest jednak szersza i nie oznacza on jedynie dostatku. W starożytności mak symbolizował także płodność i urodzaj. Dlatego też greckie boginie nosiły wianki uplecione z kwiatów maku. Jest to także symbol dziewictwa i czystości. Nie jest trudno pielęgnować takie tradycje świąteczne, bo większość z nas lubi dodatek maku np. w ciastach.
Moja strucla makowa jest wyśmienita, bo zachowana jest idealna proporcja maku do ciasta. Ciasto drożdżowe jest cudowne do współpracy, dlatego strucla jest bardzo łatwa do przygotowania. Ciasto nie wymaga nawet podsypywania mąką. Piekłam mój makowiec zawinięty w papier i jeśli tylko prawidłowo go zawiniesz, metoda jest super. Bardzo polecam. Makowiec zachowuje piękny kształt i nie pęka.
Nie gotowałam maku, co oszczędza sporo czasu, lecz użyłam zmielonego maku gotowego do wypieków. Poszukajcie na półkach sklepowych, jest naprawdę kapitalny. Z takim makiem można częściej piec makowce. Wcześniejsze gotowanie maku i mielenie to były tortury jak dla galerników. Natomiast maku gotowego w puszce w ogóle nie polecam. Tam nawet zamiast cukru jest sam syrop glukozowo-fruktozowy. Przepis, z małymi modyfikacjami pochodzi z „Przysmaków polskiego stołu” Marka Lebkowskiego. Polecam!
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki
- 250 g mleka
- 70 g masła
- 70 g cukru
- szczypta soli
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 paczuszka suchych drożdży lub 40 g świeżych
- 2 żółtka L
- 1 białko do posmarowania ciasta
Składniki na masę makową:
- 400 g maku
- 2 białka
- 200 g cukru
- 40 g masła
- 2 łyżki miodu
- 120 g rodzynek
- 50 g smażonej skórki pomarańczowej
- 50 g migdałów
- 2 łyżki amaretto lub rumu
- 100-120 g mleka
Wykonanie:
- Mleko razem z masłem podgrzać w rondelku. Pozostałe składniki odmierzyć i umieścić w misie robota. Gdy korzystamy ze świeżych drożdży zrobić rozczyn. Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru i ciepłym mlekiem (bez masła !). Dodać 100 g mąki i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Wszystkie składniki dokładnie wyrobić przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, do uzyskania jednolitego sprężystego ciasta. Misę przykryć folią spożywczą i odstawić do podwojenia objętości.
- Gdy ciasto rośnie, przygotować mak. Rodzynki w miseczce zalać gorącą wodą. W drugiej miseczce zalać wrzątkiem migdały, by w łatwy sposób zdjąć z nich skórkę. Mak zalać ciepłym mlekiem. W rondelku stopić masło razem z miodem (mój był scukrzony), dodać do maku. Umyte rodzynki odsączyć na sitku, a migdały obrać ze skórki. Połączyć z makiem. Dodać skórkę pomarańczową i amaretto. Ubić na sztywno pianę z dwóch białek i wymieszać z masą makową, tuż przed wyłożeniem na rozwałkowane ciasto.
- Wyrośnięte ciasto wyrzucić z miski, powtórnie zagnieść i podzielić na 2 części. Każdą z nich rozwałkować na prostokąt 35-40 cm (wielkość makowców dopasować do rozmiarów blaszki) i o grubości 5 mm. Przed ostatnim wałkowaniem przełożyć ciasto na papier do pieczenia i rozwałkować na papierze. Posmarować białkiem i równomiernie rozprowadzić nadzienie, pozostawiając czyste brzegi ciasta o szerokości 1,5 cm. Przy pomocy papieru zwinąć ciasto w rulon, niezbyt ściśle, brzegi ciasta zlepić i podwinąć pod spód. Ułożyć na blaszce do pieczenia. To samo powtórzyć z drugą struclą. Jak prawidłowo zwinąć pokazałam na zdjęciu. Nieprawidłowo zawinięta w papier strucla pękła, druga wygląda modelowo. Odstawić zawinięte makowce przynajmniej na pół godziny do wyrośnięcia.
- Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec 35-40 minut. Pod koniec pieczenia strucle wyraźnie zwiększą objętość.
- Po upieczeniu wyjąć makowce, delikatnie rozciąć papier. Wystudzić. Posypać cukrem pudrem. ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂