O zdrowotnych właściwościach kapusty już wcześniej pisałam. A lista ta jest bardzo długa i przypisuje się jej dobroczynny wpływ prawie w przypadku każdej choroby. Nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą mogą jeść kapustę. Jest niskokaloryczna. 100 g to zaledwie 40 kcal. Witaminy C ma tyle, co cytryna. Posiada także minimalne ilości arsenu — niezbędnego dla naszego zdrowia. Największe jej skarby to jednak: wapń, magnez i potas, a związki siarki poprawią stan naszych włosów, paznokci i skóry.
Ma opinię pospolitej jarzynki. Chyba całkiem niesłusznie. Najczęściej ją dusimy ze śmietaną lub ląduje w bigosie. Zróbmy z niej czasem także pyszną, zdrową surówkę. Zmieńmy jej niepochlebny wizerunek. Spróbujcie zamiast soku z cytryny lub octu winnego zakwasić ją octem ryżowym, od razu nabierze bardzo szlachetnego, wyrafinowanego smaku.
Składniki na 3-4 porcje:
- pół główki kapusty
- 2 marchewki
- 1 cebula
- 1 jabłko — opcjonalnie
- sól, pieprz
- 2 łyżki octu ryżowego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka oliwy lub oleju
- koperek, pietruszka zielona
Wykonanie:
- Kapustę obrać z wierzchnich uszkodzonych liści i drobno poszatkować. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu tarki, lub robota. Teraz gdy kapusta jest młoda i dosyć luźna cieniutkie szatkowanie nie jest problemem. Późne, bardzo zwięzłe główki lepiej jednak szatkować przy pomocy robota. Surówka z kapusty jest najsmaczniejsza bardzo cieniutko poszatkowana.
- Obrać cebulę, pokroić w piórka, marchew zetrzeć na grubych oczkach tarki (jabłko również, gdy go używamy).
- Wszystko wymieszać z solą, dobrze ugnieść i pozostawić na około 15 minut, aż kapusta „puści” sok
- Ocet ryżowy dokładnie wymieszać z miodem i oliwą do powstania gładkiej emulsji
- Powstałą miksturę wymieszać z kapustą. Dodać posiekany koper i zieloną pietruszkę. Przed podaniem schłodzić w lodówce
ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂