Topinambur, czyli bulwa słonecznika bulwiastego pochodzi z Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od plemienia Indian Tupinamba. Delikatnie orzechowa bulwa jest wspaniałym uzupełnieniem diety, wspomaga odporność. Topinambur daje wiele możliwości wykorzystania w kuchni. Na surowo jest soczysty i chrupki, w smaku podobny do kalarepki, trochę do białej rzepy, zaś ugotowany smakiem przypomina karczocha. Zmienia swoje smaki w zależności od metody obróbki. Ta niecodzienna osobliwość kulinarna czyni z niego wykwintny dodatek do dań w ekskluzywnych restauracjach. Warto włączyć go do swojej diety, bo to dobra odskocznia od monotonnych warzyw, którymi nasz rynek jest zasypany.
Topinambur – wartości odżywcze
Topinambur to bardzo wartościowe warzywo, szczyci się niezwykłymi wartościami zdrowotnymi. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, które wpływają na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Na szczególną uwagę zasługuje inulina, która działa korzystnie na funkcjonowanie i florę jelitową dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Co więcej, inulina stanowi cenny składnik w diecie cukrzyków, osób odchudzających się, ponieważ obniża indeks glikemiczny oraz kaloryczność wchłanianego pokarmu. Zawiera ponadto ogromne ilości koloidalnej krzemionki, co czyni z topinambura „przyjaciela” kobiet — pielęgnuje włosy, skórę i paznokcie. Porcja pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dzieci. Topinambura udało mi się zdobyć po raz pierwszy i to nie zimą, bo to ponoć zimowe warzywo, ale właśnie teraz w maju. Część upiekłam w piekarniku, z części zrobiłam surówkę. Na surowo był tak smaczny, że można go spokojnie schrupać jak kalarepkę. Upieczony z orzechami włoskimi był pysznym uzupełnieniem drugiego dania.
Składniki:
- topinambur 2-3 bulwy
- garść orzechów włoskich
- 2 łyżki oleju
- tymianek
- sól, pieprz
- czerwona cebula-opcjonalnie
Wykonanie:
- obrany i umyty topinambur osuszyć w papierowym ręczniku. Pokroić na plastry. Im grubsze plastry pokroisz, tym dłużej będzie trwało pieczenie. Obtoczyć w oleju z przyprawami. Rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posypać posiekanymi orzechami włoskimi
- piec w 200`C 15-20 minut. Smacznego!
Uwagi:
Zaraz po obraniu topinambura zanurz go w zakwaszonej wodzie — octem lub sokiem z cytryny, ponieważ bulwy szybko ciemnieją ze względu na dużą zawartość żelaza.
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂