Drzewo kasztanowca to nie tylko maj i matury, to przede wszystkim wspaniały materiał zielarski. Prawie każda część kasztana, łącznie z korą zawiera niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki.
Kwiaty kasztanowca — właściwości
Kwiaty kasztanowca, ale tylko te białe zawierają cenne saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Escyna hamuje aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych — tym samym uszczelnia je, poprawia ich elastyczność, zwiększa odporność na rozszerzanie i pękanie. Escyna przeciwdziała obrzękom, leczy krwiaki i odmrożenia, zwalcza cellulit, zapobiega i leczy żylaki i hemoroidy.
Uszczelniająco i przeciwzapalnie działają takie flawonoidy jak np. kumaryna (także składnik kwiatów kasztanowca). Ponadto usprawnia przepływ krwi, zmniejsza jej lepkość i rozrzedza ją.
Bez trudu przygotujesz domowym sposobem preparat na żylaki i pajączki.
Warto zrobić go dla siebie lub obdarować bliskich. Do przygotowania preparatu oprócz kwiatów kasztanowca potrzebujesz oleju i spirytusu.
Kwiaty kasztanowca zawierają bogactwo żywic, flawonoidów i saponin. Niektóre z tych substancji rozpuszczalne są w wodzie, inne zaś w alkoholu, a kolejne w tłuszczach. Przy zastosowaniu medium olejowego, alkoholu i wody uzyskasz ekstrakt kompletny. Preparat można udoskonalić, poprzez dodatek następnych zdrowotnych komponentów, a także wykorzystać „fusy” pozostałe po przygotowaniu preparatu.
Zebrane kwiaty kasztanowca można również ususzyć i przygotowywać z nich herbatki. Wzmocnisz w ten sposób działanie zewnętrzne działania preparatu.
Składniki:
- 10 kwiatostanów kasztanowca
- 300 ml oleju
- 150 ml spirytusu
- 150 ml wody
Wykonanie:
- zebrać 10 kwiatostanów kasztanowca
- wlać do garnka 300 ml oleju, 150 ml wody i 150 ml spirytusu. Podgrzać do temperatury 40`C. Włożyć rozdrobnione kwiaty, przemieszać i przykryć garnek pokrywką. Jeśli nie masz termometru kuchennego ustaw garnek na najmniejszym palniku ustawionym na 1. Co jakiś czas zsuń garnek do połowy płyty, by nie przegrzać nastawu
- utrzymuj temperaturę przez 60 minut i co 15 minut zamieszaj
- odstaw do ostygnięcia
- przecedź i dobrze odciśnij „fusy”
- płyn o bursztynowej barwie przelej do butelki
Po przelaniu do butelki i odstaniu płyn rozdzieli się na 2 fazy — tłuszczową i wodną. Przed użyciem wystarczy wstrząsnąć butelką i nanieść płyn na skórę nóg. Gotowe
ŻYCZĘ UDANEJ KURACJI!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂