Fasolka szparagowa z tartą bułką i cząber

Ostatni plon fasolki szparagowej z mojej działki. To jedno z moich ulubionych warzyw, właściwie mogłabym jeść je cały okrągły rok. Fasolka szparagowa, czyli fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris L.) należy do warzyw o dużej wartości odżywczej.

Sezon działowy na fasolkę dobiegł końca, ale dzięki temu, iż jest przetwarzana na różne sposoby: konserwowanie, mrożenie, możemy cieszyć się jej smakiem przez całą zimę. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej: żółta — charakteryzująca się delikatnym smakiem i zielona, bardziej wyrazista w smaku. Która odmiana jest zdrowsza? Zielona zawiera więcej witaminy A i kwasu foliowego, natomiast żółta szparagówka jest bogatsza w potas i fosfor.

Fasolkę możemy wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. To świetne warzywo na jarzynkę. Ugotowane strączki mogą być składnikiem sałatek, nadają się do zapiekania i zup. Najpopularniejsza jest jednak spożywana po ugotowaniu w osolonej wodzie, bez żadnych dodatków w wersji light lub polana masłem z bułką tartą. Wielu rezygnuje z tego zdrowego i pysznego warzywa ze względu na jego właściwości wzdymające, a wystarczy dodatek cząbru, by fasolkę uczynić lekkostrawną. Znasz to ziółko?

Cząber ogrodowy — właściwości

Cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.) należy do jednorocznych roślin leczniczych. Powstrzymuje nadmierną fermentację i wzdęcia, pobudza trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo. Jest świetną przyprawą do fasoli i ziemniaków. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych polepsza trawienie ciężkostrawnych potraw. Cząber występuje w dwóch rodzajach. Letni ma delikatniejszy smak i nadaje się idealnie do zielonych warzyw. Zimowy natomiast sprawdzi się w potrawach wymagających długiego gotowania jak gulasze i wszystkie strączkowe. W języku niemieckim nieprzypadkowo nazywa się Bohnenkraut co oznacza „fasolowe zioło”.

Składniki:

  • 1 kg fasolki szparagowej
  • 2  łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • cząber
  • 4 łyżki masła
  • kilka łyżek bułki tartej

Wykonanie:

  • fasolkę umyć, odciąć końcówki z ogonkami
  • ugotować w niewielkiej ilości wody z solą i  cukrem, woda powinna jednak przykrywać fasolkę. Im młodsza fasolka, tym prędzej będzie miękka. Najlepiej wyłowić jedną fasolkę i sprawdzić. Najlepsza jest lekko chrupiąca, na pewno nierozgotowana. Czas gotowania od 6 do 15 minut, starsza nawet 20 minut. Odcedzić
  • masło rozpuścić w rondelku, dosypać bułkę tartą. Zamieszać i trzymać na ogniu, aż bułka z masłem się spieni. Polać fasolkę. Posypać cząbrem
  • podawać jako dodatek do dania głównego lub przekąskę
PRZECZYTAJ  Koktajl maślankowy z aronią

SMACZNEGO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *