LIPA – ZBIÓR, SUSZENIE , WARTOŚCI ZDROWOTNE, KIEDY ZBIERAĆ

Lipiec to magiczny czas dla miłośników ziół i naturalnych lekarstw. Miesiąc ten, którego nazwa wywodzi się od kwitnących właśnie wtedy lip, stanowi doskonały okres na zbiór tych cennych kwiatów. Można powiedzieć, że jest to okres, w którym wszystko wokół wibruje od słodkiego aromatu lipy, jednego z najprzyjemniejszych zapachów lata.

Dlaczego Lipa Jest Tak Wyjątkowa?

Lipa to prawdziwa skarbnica korzystnych dla zdrowia substancji. Zawiera flawonoidy, takie jak pochodne kwercetyny i kemferolu, a także niacynę i witaminę C. To jednak nie wszystko. Lipa kryje w sobie również olejki eteryczne, kwasy organiczne, garbniki, aminokwasy, śluzy i mikroelementy. Te związki sprawiają, że lipa działa przeciwzapalnie i napotnie. Idealnie sprawdzi się jako domowy środek na przeziębienie, kaszel czy ból gardła. Nawet w zaburzeniach trawienia napar z lipy może przynieść ulgę, stymulując wydzielanie soków trawiennych i działając rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Kiedy Zbierać Kwiaty Lipy?

Zbiór kwiatów lipy jest uzależniony od kilku czynników, w tym od regionu Polski. Na Pomorzu, okres wegetacyjny jest przesunięty o około dwa tygodnie w porównaniu z resztą kraju. Ogólnie rzecz biorąc, przełom czerwca i lipca, a także cały lipiec, to najlepszy czas na zbiór kwiatów lipy. Warto jednak pamiętać o dwóch głównych gatunkach tego drzewa: lipie szerokolistnej (Tilia platyphyllos), która kwitnie zwykle w drugiej połowie czerwca, oraz lipie wąskolistnej (Tilia cordata), która rozwija swoje kwiaty około dwa tygodnie później.

Jak Suszyć Lipę: Suszenie Lipy Krok po Kroku

Po zebraniu kwiatów lipy, proces suszenia lipy jest dość prosty, ale wymaga uwagi. Najpierw kwiaty lipy należy rozłożyć w cienkiej warstwie na szarym papierze, płótnie lub siatce, i to w przewiewnym, zacienionym miejscu. Suszenie lipy na słońcu jest odradzane, ponieważ kwiaty mogą stracić swoje cenne właściwości. Kwiaty lipy są bardzo delikatne, więc suszenie lipy to proces, który może zająć zaledwie dwa dni. Po wysuszeniu, przechowujemy je w szczelnie zamkniętych puszkach lub słoikach, aby zachować ich aromat.

PRZECZYTAJ  Jajka sadzone na pomidorach

Ostrzeżenia i Przeciwwskazania

Oczywiście, jak każdy naturalny preparat, lipa również ma swoje przeciwwskazania. Nie zaleca się jej stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u osób z chorobami serca czy skłonnościami do alergii. W przypadku alergii, objawy mogą się manifestować przez swędzenie, rumień, kichanie i łzawienie.

Lipa jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych darów natury, zwłaszcza w lipcu, kiedy to mamy okazję zebrać jej kwiaty. Suszenie lipy to stosunkowo prosty proces, ale warto go dobrze przeprowadzić, by zachować wszystkie właściwości tej rośliny. Pamiętajmy jednak o jej przeciwwskazaniach i zastosujmy ją z rozwagą. W końcu, jak każdy skarb, lipa wymaga odpowiedniego poszanowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *