Zielone szparagi z jajkiem sadzonym i grzanką

Szparag i jajko to połączenie smakowe — idealne. Nadaje się zarówno na wykwintne śniadanie, jak i lekki posiłek obiadowy.

Nazwa szparaga pochodzi z języka greckiego asparagus, czyli młody pęd. Karierę szparaga rozpoczęli 4500 lat temu Rzymianie. To właśnie z Włoch  szparag wyruszył na podbój Europy. Tak przywędrował do Niemiec.
Dziś Niemcy są największymi wielbicielami szparagów w Europie.

To one wiosną obejmują panowanie na tutejszych stołach. Przyznam się szczerze, że dopiero zamieszkawszy za zachodnią granicą, szparagi zaczęły pojawiać się i w moim menu. Trudno tu się im oprzeć, bo są wszechobecne. „Budki” ze szparagami wyrastają jak grzyby po deszczu. Tu można kupić najświeższe szparagi prosto z plantacji. Kupimy jednocześnie odpowiedni gatunek Rislinga komponujący się ze smakiem szparagów. Asortyment budki za niedługo powiększy się o truskawki prosto z plantacji wraz z malinami.

Niemcy są największym producentem szparagów w Europie. Plantacje szparagów obejmują 18.000 ha. Światowym liderem w ich uprawie są jednak Chiny. Bardzo popularne w Niemczech są festyny na cześć tego warzywa. W mieście Meinheim podczas ostatnich dwóch tygodni maja odbywa się Spargelfest, który przyciąga rzesze „szparagożerców”. Jak bardzo Niemcy rozsmakowali się w szparagach, świadczy fakt, że nazywają je „białym złotem”.

Jak kupować szparagi?

Główka szparaga musi być zwarta i zamknięta, najlepiej jednak obejrzeć miejsce cięcia szparaga. Nie może ono być suche, zwiędnięte, ani ściemniałe. Szparag musi być jędrny i soczysty, wtedy na pewno jest świeży. Próba paznokcia może okazać się najszybsza i najskuteczniejsza. Gdy usłyszymy skrzypienie, pocierając szparag o szparag, też możemy być pewni ich świeżości.

Składniki na 2 porcje:

  • 1 pęczek zielonych szparagów
  • 3-4 jajka
  • sól, pieprz
  • szczypiorek
  • 3 łyżki masła ghee
  • 2 łyżki tartego parmezanu

Wykonanie:

  • Szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końce. 
  • Wodę solimy, dodajemy odrobinę cukru i kawałeczek masła. Gotujemy szparagi około 4 minut, w małej ilości wody tak by główki nie były zanurzone. 
  • Jajka smażymy na wolnym ogniu, tak by żółtko w środku było płynne, doprawiając do smaku solą i pieprzem oraz obficie posypując szczypiorkiem. 
  • Układamy na talerzu szparagi, polewamy roztopionym masłem, posypujemy startym parmezanem. Podajemy z usmażonym jajkiem i grzankami.
PRZECZYTAJ  Pierogi ruskie — rolowane

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *