Surówka z białej kapusty należy do najpopularniejszych dodatków obiadowych. Podanie tej taniej, prostej, smacznej i jakże zdrowej surówki można urozmaicić, zmieniając dodatki. Nie zawsze musi jej towarzyszyć nieśmiertelna marchewka z cebulą i jabłkiem. Dziś z papryką, imbirem, orzeszkami ziemnymi i migdałami — na chiński sposób. Niezwykle smaczna, a przepis pochodzi z kartki z kalendarza.
Nie zapominajmy o tej pospolitej jarzynce, bo ma zbawienny wpływ na nasz organizm, szczególnie jadana na surowo ma pełniejsze działanie. Posiada doskonałe właściwości odtruwające. Badania ostatnich lat wykazały, że organizm potrzebuje selenu (zawartego w kapuście) do produkcji glutationu, ważnego enzymu — obrazowo mówiąc, zjedzenie porcji surowej kapusty mobilizuje organizm do uruchomienia strumienia cząstek glutationu — które niczym armia sprzątaczy mają zdolność wiązania i wydalania toksyn z organizmu. Cały system odtruwania wydaje się być wówczas przestawiony na wysokie obroty — skóra się oczyszcza, a energia odnawia. Zapraszam do przepisu.
Składniki na 4 porcje:
- 1/2 średniej główki kapusty
- 1 ostra papryka czerwona — opcjonalnie
- 1 mały kawałek imbiru
- 3 łyżki octu ryżowego
- 2 łyżki jasnobrązowego cukru
- 1 łyżka oleju sezamowego
- garść orzeszków ziemnych
- garść migdałów
- 1 płaska łyżka soli
Wykonanie:
- Kapustę obrać z wierzchnich liści i drobno poszatkować. Wymieszać z solą i cukrem, mocno ugnieść i odstawić przynajmniej na 2 godziny
- Paprykę przeciąć na pół, usunąć gniazda nasienne i pestki. Pokroić w cienkie paseczki. Imbir obrać i drobno posiekać. Migdały sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórkę.
- Kapustę lekko odcisnąć z nadmiaru płynu. Dodać olej, ocet, imbir i paprykę. Wymieszać i odstawić do lodówki, by się schłodziła.
- Przed podaniem posypać posiekanymi orzeszkami ziemnymi i migdałami. Użyłam płatków migdałowych podprażonych wcześniej na patelni.
Uwagi:
Dodatek ostrej papryki zastąpiłam marynowaną papryka ze słoika, ponieważ nie przepadam za ostrymi przyprawami. Kapustę najlepiej poszatkować dzień wcześniej i ugniecioną z solą i cukrem przechowywać w lodówce. Im dłużej się maceruje, tym jest smaczniejsza.
ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂