Smażona skórka pomarańczowa

W świątecznych wypiekach nie może zabraknąć smażonej skórki pomarańczowej. Nada makowcom i keksom cudnego pomarańczowego aromatu. A, że do świąt jest jeszcze sporo czasu i pomarańczy nie brakuje, proponuję usmażenie skórki samodzielnie. Nie jest to trudne. Musisz się tylko zaopatrzyć w pomarańcze z upraw ekologicznych, których skórka nie była traktowana chemią. Potrzebne informacje widnieją na opakowaniach. Najlepiej nadadzą się pomarańcze z grubą skórką.

Do smażenia używamy oczywiście całej skórki, razem z białą wewnętrzną częścią — zwaną albedo. Dlatego obierając cytrusy ze skóry, nie warto zadawać sobie za wiele trudu, pozbawiając je albedo. Dlaczego? Właśnie albedo zawiera najwięcej witaminy P, pektyn i zdrowotnych flawonoidów, które wzmacniają działanie witaminy C. Ponadto obniżą „zły” cholesterol, zwalczą bakterie gnilne i wspomogą trawienie. Jest ponadto bezkonkurencyjne pod względem właściwości odchudzających. Dlatego szkoda pozbywać się albedo skoro służy naszemu zdrowiu. Mam nadzieję, że Cię przekonałam.

Albedo pozbywamy się natomiast przy produkcji domowego ekstraktu pomarańczowego, ponieważ nie zawiera gruczołów z olejkami eterycznymi, więc tu się po prostu nie przyda. Używamy tylko zewnętrznej części — flawedo — z dużą ilością olejków eterycznych.

Ponieważ trudno zjeść na jedno posiedzenie 1 kg pomarańczy, zbieram skórki i układam je na kaloryferze, by się podsuszyły. Po zebraniu odpowiedniej porcji namaczam w zimnej wodzie, cd. w przepisie.

Składniki:

  • suszone skórki z 1 kg pomarańczy (5 sztuk)
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka wody
  • sok z 1/2 cytryny

Wykonanie:

  • Skórki zalać zimną wodą na 24 godziny, zmieniając ją kilkakrotnie
    W świeżej wodzie skórki ugotować do miękkości — około 1 godziny. Odcedzić na sitku.
  • Ugotować syrop z cukru i wody, włożyć do niego pokrojone w drobną kostkę skórki pomarańczowe i gotować na słabym ogniu, aż staną się przejrzyste. Część skórek można pokroić w cieniutkie paseczki. Posłużą nam później do dekoracji wypieków.
  • Przed odstawieniem z ognia wcisnąć sok z pół cytryny i zagotować. Syrop wówczas pozostanie płynny i nie scukrzy się.
  • Gorącymi skórkami napełnić wyparzone słoiczki, zalać syropem. Przy takiej ilości cukru pasteryzacja jest zbędna.
PRZECZYTAJ  Budyniowe ciasto z truskawkami

UDANYCH WYPIEKÓW!

W analogiczny sposób można przygotować skórkę cytrynową.

Istnieje również inny sposób przerobienia skórki pomarańczowej. Należy ją ususzyć, następnie zemleć w młynku do kawy. Wsypać pyłek pomarańczowy do słoiczka i nasączyć spirytusem. Używać do kremów i deserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *