Czerwona kapusta, do tego kiszona to prawdziwy rarytas. Nie kupisz jej w sklepie, ale bez trudu przygotujesz samodzielnie w domu. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych umiejętności, a efekt obłędny. Jak smakuje?
Jak kiszonka, choć nieco twardsza, bo z natury liście ma twardsze od białej kapusty, to jest jednak dużo delikatniejsza w smaku od białej krewniaczki. Każda kiszonka to jeden z najlepszych, naturalnych probiotyków. Tu, czerwona kapusta jest zdrowsza od białej już z racji samego koloru, ponieważ posiada więcej antocyjanów, selenu i witaminy E.
Składniki na 2 słoiki a`750 ml:
- 2 kg kapusty czerwonej
- 2 łyżki soli
- kilka baldachów kopru — świeży lub suszony
Wykonanie:
- kapustę obrać z wierzchnich liści i cienko poszatkować. W dużej misce wymieszać z solą mocno ugniatając i pozostawić na kilka godzin. Gdy odpowiednio zmięknie, ugniatać mocno dłonią w słoikach, przekładając baldachami kopru. Słoiki zamknąć i na 5-7 dni pozostawić w temperaturze pokojowej. Przez pierwsze dni, gdy fermentacja przebiega dość burzliwie słoiki lepiej ustawić na tacce wyścielonej papierowym ręcznikiem. Potem wynieść do chłodniejszego pomieszczenia. Jak poznać, że kapusta jest ukiszona? Gdy z niebieskiej barwy stanie się rubinowo-czerwona jest gotowa do spożycia
- nie powinno się dodawać do niej innych przypraw — ziele angielskie, liście laurowe — które powodują powstawanie przebarwień.
Smacznego!
Na moim blogu gotuje dla Was już od 8 lat. Uwielbiam dzielić się moimi domowymi przepisami, które smakują mojej rodzinie. Koniecznie daj znać, jak smakowały Ci moje przepisy w komentarzach 🙂